Předokenní rolety

Předokenní roleta SectraPokud potřebujete kvalitní zatemnění, spolu s utlumením hluku a zvýšenou ochranou majetku, jsou předokenní rolety vhodnou volbou. Naše modely jsou vhodné pro novostavby, kdy se po omítnutí stává takřka neviditelným. Nabízíme rovněž předokenní rolety, které jsou vhodné do překladů. Klasické předokenní rolety, které je možno použít do hotových staveb, jsou zastoupeny modely Plasterax a Vivera. Oba modely lze doplnit o integrovanou st proti hmyzu. Všechny modely předokenních rolet nabízí kvalitní zastínění, termoregulaci, snížení hluku a zvýšenou ochranu před špatnými povětrnostními podmínkami. Jsou dostupné v různých barevných odstínech.

Přednosti a výhody

 • vysoký stupeň zastínění a snižování hladiny venkovního hluku
 • termoregulační i ochranný efekt
 • možnost elektrického ovládání
 • vhodná pro dodatečnou montáž na rám okna nebo na fasádu
 • zaomítací provedení vhodné pod fasádu nebo zateplovací systém
 • hliníkové lamely plněné PUR pěnou nebo plastové lamely
 • možnost provedení s integrovanou sítí proti hmyzu Vivera-Sectra
 • maximální garantovaná plocha 8,5 m2

Venkovní rolety šetří energii

Nejdůležitější funkcí předokenních rolet je samozřejmě stínění, tedy účinná regulace teploty a světla, dále pak ochrana proti různým povětrnostním vlivům. Okna a jejich výměna je drahou záležitostí, proto je v zájmu každého, aby vydržela co nejdéle. Předokenní rolety je dlouhodobě pomáhají chránit. Ovšem nejde o funkci jedinou.

Dalším užitkem se stávají i některé další funkce, které způsobuje zakrytí okna. Díky předokenním roletám můžete dosáhnout významných úspor energie. Právě okenními otvory utíká v zimě z místností nejvíce tepla. Staženou roletou jste schopni o 30-40% zvýšit tepelný odpor výplně okenního otvoru. Tím uspoříte za vytápění během zimy a také klimatizaci v průběhu léta.

Mezi staženou roletou a oknem se totiž vytvoří izolační vzduchový polštář a rolety jednoduše nepustí teplo v létě dovnitř a v zimě pomáhají izolovat. Názory na úsporu tepla se liší i podle typu rolet, pokud ale v zimě večer předokenní rolety stáhnete a ráno vytáhnete, úsporu na faktuře za elektřinu nebo plyn určitě poznáte.

Předokenní roleta vám sníží hluk v obytné místnosti

Rolety umístěné před okny také výrazně tlumí hluk, který vám do domu či bytu proniká zvenčí. Oceníte to zejména tehdy, pokud bydlíte na rušných ulicích měst nebo kdekoli blízko silnice. Výrobci uvádí, že předokenní rolety mohou zmírnit venkovní hluk až o 16 decibelů. Velmi účinné proti hluku jsou například lamety rolet vyplněné PUR pěnou.
Rolety jako způsob, jak si zachovat soukromí

Kromě nežádoucího hluku vás předokenní rolety účinně ochrání i před nežádoucími pohledy zvědavého okolí, lidí procházejících po ulicích nebo sousedů. Právě potřeba soukromí je v dnešní době velmi silná a někteří lidé sáhnou po předokenních roletách právě z těchto důvodů. Lamely venkovních rolet mají vždy možnost „větrání“, která plní funkci stínící, a zároveň chrání vaše soukromí, aniž byste přišli o čerstvý vzduch.

 

Bezpečnostní rolety: Dobrá obrana proti zlodějům

Bezpečnostní funkce venkovních rolet je také důležitým faktorem při úvahách, zda si tyto rolety pořídit. Velmi účinně totiž odrazují případné nezvané hosty, kteří se rozhodnou navštívit váš dům v době vaší nepřítomnosti.

Předokenní bezpečnostní rolety jsou pro zloděje značnou komplikací, při vnikání do domu přes ně způsobí zcela určitě větší hluk. Je proto jasné, že bude-li zloděj váhat mezi vaším objektem opatřeným roletami a sousedním, který je mít nebude, raději se podívá k sousedům.

Venkovní rolety odrazují nevítané návštěvníky, i když nejsou primárně vyrobené jako bezpečnostní. Existují však i předokenní rolety vybavené různými bezpečnostními prvky, které možnost nežádoucího vniknutí do objektu ještě více komplikují. Stupeň odolnosti proti vniknutí definují bezpečnostní třídy a například rolety vybavené zesílenými lamelami splňují požadavky třídy II. 

Umístění rolet na starší budovy není problém

Předokenní rolety mohou byt skryty v boxu, po stranách na zdech jsou potom umístěny jejich vodicí lišty. Rolety se dají namontovat na novostavby po dokončení vnějších omítek nebo také dodatečně na už stávající budovy. Mohou se namontovat na rám okna, ale také do ostění.

Pokud nemáte možnost či nechcete provádět u stávajících starších budov dodatečné zednické úpravy, není problém provést montáž do viditelného boxu. Box přitom může tvořit i zajímavý designový prvek. Výhodou této montáže je její rychlost a jednoduchost. Chcete-li rolety umístit na rám okna či na fasádu, není třeba provádět žádné další stavební úpravy.

Boxy, v nichž jsou rolety umístěny, mohou mít různé tvary, a sice hranatý, kulatý, oblý nebo také zkosený. V roletovém boxu může být také umístěna ochranná síť proti hmyzu. Hřídel s navinutou sítí je přímo uvnitř boxu a mechanismus spouštění není závislý na roletě, což je velkou výhodou.

Zdroj: drevostavitel.cz

U moderních předokenních rolet nejde jenom o vynikající funkčnost. Neméně důležitý je také design. Venkovní rolety doplňují celkový charakter stavby, a proto by s ní také měly ladit. Uspořádáním, barvou a tvarem by rozhodně neměly být rušivým prvkem objektu. Naopak musí ladit s fasádou.

Způsob ovládání

 • manuálně – páskem (páskovým navíječem), šňůrou (šňůrovým navíječem), klikou, navíječ s klikou, pružinou
 • elektrickým pohonem – vypínačem nebo dálkovým ovladačem.

Technické parametry

Roletové lamely mohou být různé tloušťky z materiálu PVC nebo Al.

Na základě výšky rolety se určí velikost schránky a průměr hřídele.
Možné velikosti schránky: 125, 138, 150, 165, 180, 205
Průměr hřídele: 40 mm, 60 mm

Barevné provedení lamel, box, vodící lišt a koncových lišt

Nevybrali jste si? Na žádost zákazníka jsme schopni rolety nalakovat do jakékoli barvy dle vzorníku RAL.

 

 Varianty montáže

Způsob montáže předokenních rolet

Způsob montáže předokenních rolet

 • na rám okna z interiéru nebo z exteriéru
 • na rám okna pod fasádu nebo zateplení (pro zaomítací provedení)
 • do překladu Heluz, Porotherm (pro zaomítací provedení)

S montáží do překladu je nutné počítat již ve fázi projektu rodinného domu.